Bezdech senny przyczyny i leczenie roslinne.com

Bezdech senny – przyczyny i leczenie

Bezdech senny - przyczyny i leczenie

Jaka ilość snu jest wystarczająca? Czy istnieje idealny przepis na przespaną noc? Otóż odpowiedzi na te pytania różnią się zależnie od indywidualnych nawyków, wieku oraz predyspozycji genetycznych. Niestety wiele osób cierpi na zaburzenia snu, o jednym z nich szerzej opowiem w tym artykule.

Ile trzeba spać, by się wyspać?

Odpowiedź na to pytanie w najprostszym rozumieniu zależy od wieku. Według portalu Healthline nasz dobowy udział snu w poszczególnych momentach życia wygląda następująco:

 • Noworodek do 3 miesięcy: 14 -17 godzin 
 • 4 do 11 miesięcy: 12 -16 godzin
 • 1 do 2 lat: 11 – 14 godzin
 • 3 do 5 lat: 10 – 13 godzin
 • 6 do 12 lat: 9 – 12 godzin
 • 13 do 18 lat: 8 – 10 godzin
 • 18 do 64 lata: 7 – 9 godzin
 • powyżej 64 lat: 7 – 8 godzin

W związku z tym, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “ile trzeba spać, by się wyspać?”, najlepiej jest obserwować swój organizm i wyciągać wnioski. Dobrym miernikiem tego, czy wystarczająco śpimy jest nasz fizyczny i mentalny stan w ciągu dnia. Jeśli czujesz się wypoczęty, pełen energii i masz dużą tolerancję do stawiania czoła codziennym wyzwaniom – prawdopodobnie się wysypiasz. 

O zaburzeniach snu, jego nieodpowiedniej ilości i jakości mogą świadczyć takie stany jak:

 • zmęczenie i senność w ciągu dnia
 • pogorszenie funkcji poznawczych (pamięć, skupienie)
 • pogorszenie tolerancji na stres, krytykę, wymagające sytuacje
Bezdech senny przyczyny i leczenie tabela roslinne.com e1641467075131

źródło: ampmbilling.com

Jakie są przyczyny bezsenności i zaburzeń snu?

Do głównych przyczyn bezsenności należą: hałas, niewłaściwa temperatura, sposób odżywiania, przyjmowane leki, zaburzenia lękowe, stres, ból, choroby psychologiczne i neurologiczne (Parkinson’s, nowotwory mózgu, depresja, padaczka, lęki). Paradoksalnie przyczyną bezsenności może być również stosowanie leków nasennych, jeśli nastąpiło uzależnienie od nich (Kalat, 2021).

Bezdech senny - przyczyny i leczenie

Osoby cierpiące na bezdech senny doświadczają trudności oddechowych w czasie snu. Najczęściej są to trwające około minuty okresy bezdechu, po których następuje przebudzenie i łapczywe chwytanie tchu. Osoba cierpiąca na bezdech senny nie zawsze pamięta momenty wybudzenia, jednak dotkliwie doświadcza negatywnych skutków przerywanego snu. Konsekwencje te to między innymi osłabienie uwagi w ciągu dnia, pogorszenie funkcji poznawczych czy senność. Niestety bezdech senny może skutkować dużo poważniejszymi schorzeniami, takimi jak udary czy problemy z sercem, gdyż zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Osoby zmagające się z tą przypadłością wykazują trudności w uczeniu się, rozumieniu i kontrolowaniu impulsów, gdyż chorobie tej towarzyszy ubytek neuronów w niektórych obszarach mózgu. Choć jest to jedynie korelacja, badania na myszach pokazują, że bezdech senny może być bezpośrednią przyczyną tych zmian.

Screenshot 2022 01 06 at 12.31.10

100 milionów ludzi cierpi na bezdech senny na całym świecie wg. Dealsonhealth

Przyczyny bezdechu sennego

Uwarunkowania genetyczne pełnią dużą rolę w występowaniu bezdechu sennego u pacjentów, jak również hormony i związana z wiekiem degradacja obszarów w mózgu odpowiedzialnych za regulację oddychania. Otyłość może być czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia tego zaburzenia, szczególnie u mężczyzn w średnim wieku. Często przy otyłości zwężają się drogi oddechowe i osoba musi kompensować tą niedrożność silnymi skurczami mięśni oddechowych. Dodatkowo niektóre pozycje podczas spania przyczyniają się do jeszcze większego zwężenia dróg oddechowych.

Według portalu cpap.com do objawów związanych z bezdechem sennym (sleep apnea) mogą należeć:

 • Poranne bóle głowy
 • Nadmierna senność w ciągu dnia
 • Brak energii
 • Nieregularne oddychanie podczas snu
 • Chrapanie
 • Nocne , gwałtowne łapanie powietrza, dławienie lub kaszel
 • Częste oddawanie moczu w nocy
 • Depresja
 • Refluks żołądkowo-przełykowy
 • Duży rozmiar szyi

Należy pamiętać, że wystąpienie co najmniej jednego z tych objawów nie musi oznaczać bezdechu sennego. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na bezdech senny lub inne zaburzenia snu, skonsultuj się z lekarzem i umów się na badanie snu.

Leczenie bezdechu sennego

Osobom dotkniętym bezdechem sennym zaleca się odchudzanie, aby przywrócić drożność kanałów oddechowych. Ze względu na działanie osłabiające mięśnie oddechowe, w przypadku bezdechu zaleca się również zrezygnowanie z alkoholu i środków uspokajających. Najczęstszą metodą wspomagającą leczenie jest stosowanie specjalistycznych masek wtłaczających powietrze pod ciśnieniem (CPAP). Ta metoda sama w sobie poprawia sen i reguluje ciśnienie krwi, ale tylko nieznacznie zmniejsza ryzyko udaru lub ataku serca, które bardziej związane są z otyłością.

Inną metodą leczenia bezdechu sennego jest chirurgiczne udrożnienie dróg oddechowych, które bywa pomocne ale nie u wszystkich pacjentów. Pojawiło się jednak kolejne, obiecujące rozwiązanie, które polega na operacji kości szczęki, ale więcej badań jest wymaganych do potwierdzenia działania tej metody.

 

Podsumowanie

Zaburzenia snu mogą mieć odczuwalnie negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. W porównaniu z innymi dolegliwościami takimi jak otyłość, mogą tworzyć niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia połączenie. Warto zadbać o sprzyjające warunki do snu, odpowiednią ilość ruchu i zdrową dietę aby zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z niedostatkiem snu.

 

Źródła:

1) 21 Sleep Apnea Statistics: How Dangerous Is It? https://dealsonhealth.net/sleep-apnea-statistics/

2) 9 Sleep Apnea Statistics You Should Know in 2022 https://www.cpap.com/blog/sleep-apnea-statistics/

3) Kalat, J. Biologiczne podstawy psychologii. Wydawnictwo naukowe PWN. 2021

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry