bed 945881 1920 8 1 1

Jak Pozbyć Się PMS? Skurcze, Zachcianki, Wahania Nastroju. Suplementy, Które Przywrócą Prawidłowy Cykl Menstruacyjny.

Jak Pozbyć Się PMS? Skurcze, Zachcianki, Wahania Nastroju. Suplementy, Które Przywrócą Prawidłowy Cykl Menstruacyjny

Zdecydowana większość kobiet co miesiąc zmaga się z trudnościami związanymi z cyklem menstruacyjnym. Mogą to być zachcianki podczas owulacji lub tuż przed krwawieniem, bolesne skurcze, wahania nastroju czy nawet depresja. Dolegliwości te byłyby o wiele rzadsze, gdyby każda z nas wiedziała na jakie niedobory witamin i minerałów narażone jesteśmy w konkretnej fazie cyklu. Poniższy poradnik nie powinien zastąpić wizyty u ginekologa, który wykluczy najpierw choroby, mogące powodować powyższe dolegliwości.

Fazy cyklu menstruacyjnego i dolegliwości 

Aby zaradzić dolegliwościom, należy przyjrzeć się konkretnym fazom cyklu menstruacyjnego by zrozumieć ich przebieg i rolę. Skurcze, wahania nastroju czy zachcianki są uciążliwe, ale równocześnie stanowią cenną wskazówkę odnośnie tego jakich witamin i minerałów potrzebuje nasze ciało w danym momencie.

fazy cyklu menstruacyjnego jakie suplementy na PMS roslinne.com

Dzień 14: owulacja

Około dnia 14 (w zależności od długości Twojego cyklu) następuje owulacja czyli jajeczkowanie. Uwalniana wtedy zostaje gotowa do zapłodnienia komórka jajowa i jest to nasz szczytowy moment płodności. Podczas owulacji może pojawić się ból po jednej stronie podbrzusza lub wyżej wspomniane zachcianki. Jeśli około 14 dnia poprzedzającego krwawienie odczuwasz pragnienie spożywania konkretnych grup pożywienia, może to świadczyć o problemach z poziomem estrogenu. Jest to doskonały moment na zwiększenie w diecie ilości warzyw kapustnych oraz suplementację Kelpem.

Kelp północnoatlantycki

jest naturalnym źródłem jodu, który w połączeniu z warzywami kapustnymi (np. brokuł, kapusta, kalafior czy brukselka) pomaga przywrócić prawidłowy poziom estrogenu

Emocje pod kontrolą

Dzień 28: PMS

PMS czyli Premenstrual Syndrome to zespół objawów psychicznych i fizycznych, które mogą występować od kilku do kilkunastu dni przed rozpoczęciem krwawienia. Najczęściej kobiety doświadczają uciążliwych wahań nastrojów, depresji oraz niekontrolowanych zachcianek żywieniowych (tzw. food cravings). Jeśli Twoje problemy kumulują się na tym właśnie etapie cyklu, zwróć uwagę na efektywną suplementację poniższych witamin i minerałów.

Witaminy z grupy B 

Szczególnie ważna w tej fazie cyklu jest witamina B1. Przed menstruacją możesz zatem dodać do swojej diety płatki drożdżowe, które są bogate w witaminy z grupy B. Suplementacja B Complex powinna znacznie zwiększyć Twój komfort funkcjonowania tuż przed okresem. Witamina B6 suplementowana tuż przed okresem pomoże zmniejszyć poziom zmęczenia, irytacji i depresji (50 mg – 3x dziennie).

Witamina D

Witamina D odgrywa kluczową rolę kobiecej reprodukcji utrzymując prawidłową równowagę wapnia w organizmie. Witamina D reguluje również cykliczne wahania hormonów płciowych oraz przyczynia się do właściwego funkcjonowania neuroprzekaźników. Badanie z 2018 roku wykazało, że suplementacja witaminą D wpływała na zmniejszenie występowania objawów PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Badane kobiety zgłaszały mniejszą częstotliwości bólu pleców oraz bólów związanych z krwawieniem. Zdecydowana większość z nich zgłosiła, że zmniejszyła się ich skłonność do płaczu i stanów depresyjnych. Uzupełnianie witaminy D wpływa zatem pozytywnie na fizyczne i psychiczne skutki napięcia przed menstruacją.

Witamina C

Witamina C pochodzenia spożywczego pozytywnie wpływa na redukcję objawów PMS. Ważne jest, aby suplementować Witaminę C pochodzenia spożywczego, a nie jej syntetyczny zamiennik (kwas askorbinowy). Możesz również wzbogacić swoją dietę o kapustę kiszoną, która oprócz dostarczenia witaminy C wspomoże również trawienie. 

Jod

Jod jest nieocenionym mikroelementem, jeśli przed menstruacją Twoje piersi są obolałe i wrażliwe. Najlepszym i naturalnym źródłem jodu będzie Kelp północnoatlantycki, czyli wodorost występujący naturalnie w północnym Atlantyku. Jod wpływa na  obniżenie zbyt wysokiego poziomu estrogenu. 

pexels nataliya vaitkevich 5712304 scaled e1625485758713

źródło: www.pexels.com/@n-voitkevich

Dzień 1: krwawienie

Z pierwszym dniem cyklu przychodzą kolejne wyzwania takiej jak skurcze, zachcianki żywieniowe czy zbyt intensywne krwawienie. W tym czasie Twoim najlepszym przyjacielem (oprócz termoforu i delikatnych ćwiczeń rozciągających) będzie Wapń i Magnez. Suplementacja tymi dwoma pierwiastkami dramatycznie zmniejszy dyskomfort związany ze skurczami i zachciankami podczas fazy menstruacyjnej. 

Wapń

pomaga regulować poziom Estrogenu w organizmie. Jest to szczególnie pomocne przed i w trakcie miesiączki, gdyż objawy PMS spowodowane są nadmiarem tego właśnie hormonu w organizmie. Wapń pomoże zatem zniwelować skurcze, równolegle pozytywnie wpływając na obniżony nastrój.

Magnez

bierze udział w funkcjonowaniu 300 różnych enzymów, pełniąc tym samym wiele istotnych funkcji w organizmie. Dwie z nich to uspokojenie systemu nerwowego oraz relaksacja mięśni (niweluje skurcze). Magnez pomaga również w podniesieniu obniżonego nastroju, ponieważ bierze udział w funkcjonowaniu neuroprzekaźników takich jak serotonina. 

Dzień 7: po menstruacji

Podczas menstruacji straciłaś sporo krwi, możesz czuć się osłabiona, a Twoje ciało znów upomni się zachciankami żywieniowymi o brakujące pierwiastki.

Żelazo

W szczególności jeżeli Twoje krwawienie jest bardzo obfite, wraz z utratą krwi nabawiasz się na niedobory żelaza. Niski poziom żelaza pociąga za sobą spadek poziomu hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi) i może skutkować anemią. Aby wspomóc organizm w regeneracji po-menstruacyjnej należy suplementować żelazo. Dodatkowo do diety możesz włączyć wysokiej jakości czerwone mięso (jeśli nie jesteś wege) oraz zielone, liściaste warzywa takie jak jarmuż. 

MENOPAUZA

Jeśli weszłaś w okres menopauzy, sytuacja staje się nieco inna ponieważ nie doświadczasz już pełnego cyklu miesięcznego, a mimo to mogą pojawiać się zachcianki. Głównym niedoborem stwierdzonym u kobiet okresie klimakterium jest niedobór witaminy E. Duże ilości witaminy E przechowywane są w przysadce mózgowej, gdzie zapoczątkowują produkcję hormonów takich jak estrogen czy testosteron. Ponieważ nie masz już pełnego cyklu menstruacyjnego, Twoje ciało nie potrzebuje już hormonów płciowych. Co za tym idzie, poziom witaminy E w ciele dramatycznie spada. Uzupełniając ten składnik wspomożesz funkcjonowanie organizmu i przywrócisz jego równowagę.

Źródła witaminy E

 • surowe nasiona słonecznika
 • migdały
 • zielone warzywa liściaste

Jeśli w okresie menopauzy doświadczasz spadku poziomu estrogenu, objawiać się to może zimnymi potami. Suplementacja baronem wspomaga regulację poziomu estrogenu, zmniejszając uciążliwość wspomnianych dolegliwości.

pexels nataliya vaitkevich 7615559 scaled e1625486124210

źródło: www.pexels.com/@n-voitkevich

 

Czy Gingko Biloba pomaga na bóle menstruacyjne?

Ginkgo biloba słynie ze swojego zbawiennego wpływu na pamięć i koncentrację. Badania kliniczne z 2009 roku sugerują jednak, że może on również wpływać pozytywnie na zmniejszenie symptomów napięcia przedmiesiączkowego. Zalecane jest przyjmowanie tabletek gingko biloba 3 razy dziennie przez 2 cykle, aby zaobserwować ustąpienie uciążliwych objawów PMS. Suplementacja miłorzębem japońskim powinna odbywać się od 16 dnia cyklu do 5 dnia kolejnego cyklu.

 

Podsumowanie

Wiele dolegliwości związanych z cyklem menstruacyjnym może wiązać się z niedoborem witamin, minerałów lub odpowiednich ćwiczeń rozciągających. Przed podjęciem suplementacji należy jak zawsze wykluczyć ryzyko chorób, które mogą powodować uciążliwe objawy. Od stuleci kobiety używały naturalnych ekstraktów z ziół aby regulować swój cykl i zwiększać płodność. Przyjmowanie suplementów odżywczych naturalnego pochodzenia może wywołać zatem pozytywny efekt i zniwelować objawy PMS.

 

 

 

Źródła:

 1. Dr.Berg Talks About Menstrual Cycle, Period Cravings & Nutrient Levels https://www.youtube.com/watch?v=o6bkXRXE0PQ
 2. PMS Supplements: 7 options for mood swings and other symptoms https://www.healthline.com/health/pms-supplements
 3. Supplements that may ease PMS symptoms https://www.everydayhealth.com/pms/supplements-that-may-ease-pms-symptoms.aspx
 4. Vitamin or mineral supplements for premenstrual syndrome https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6491313/
 5. Premenstrual syndrome (PMS) supplements: what works https://www.webmd.com/women/pms/supplements-help-with-pms
 6. Ginkgo is Effective for Relief of PMS Symptoms
 7. A systematic review of the role of vitamin D and calcium in premenstrual syndrome https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6422848/
 8. High dose vitamin D supplementation can improve menstrual problems, dysmenorrhea, and premenstrual syndrome in adolescents https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29447494/
 9. Vitamin D Supplementation for Premenstrual Syndrome-Related inflammation and antioxidant markers in students with vitamin D deficient: a randomized clinical trial https://www.nature.com/articles/s41598-019-51498-x

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry