bed 945881 1920 8 2

Mogą Cię Zaskoczyć! 6 Ważnych Powodów Dla Których Powinieneś Brać Suplementy Diety

Mogą Cię Zaskoczyć! 6 Ważnych Powodów Dla Których Powinieneś Brać Suplementy Diety

 

Czy potrzebuję suplementacji witaminami i minerałami jeśli jestem już zdrowy? To pytanie pojawia się często wśród naszych czytelników i aby odnieść się do tej kwestii należy najpierw zdefiniować, czym charakteryzuje się osoba zdrowa.

Osoba będąca “okazem zdrowia”: tryska energią każdego dnia, jej sen jest zdrowy, regularny i nie zaburzony, w żadnym miejscu w ciele (wewnątrz i na zewnątrz) nie ma stanu zapalnego, charakteryzuje się wzorowym trawieniem i odpowiednią wagą. Jednym zdaniem, każdy aspekt psychicznego i fizycznego zdrowia jednostki pozostaje w idealnej homeostazie. Nie trudno stwierdzić, że opisany wyżej typ osobowości jest w dzisiejszych czasach trudny (lub prawie niemożliwy) do osiągnięcia. Statystycznie ja i Ty należymy zatem do grupy osób umiarkowanie zdrowych lub dopiero rozpoczynających drogę do odzyskania witalności. Wszyscy mamy mniejsze lub większe problemy zdrowotne wynikające z trybu życia, sposobu odżywiania, a zatem zdecydowana część populacji powinna uzupełniać niedobory witamin i minerałów poprzez odpowiednio dobrane suplementy diety.

pexels nataliya vaitkevich 7615571

źródło: www.pexels.com/@n-voitkevich

 

6 powodów dla których powinieneś się suplementować

1. Jałowe gleby

Masowy sposób produkcji warzyw, owoców i innych produktów spożywczych został dostosowany do rozległych potrzeb cywilizacji. Warunki, w których produkowane warzywa i owoce byłyby nasycone witaminami i minerałami, których potrzebujemy do optymalnego funkcjonowania, są już niemal nie możliwe. Zatem nawet jako świadomy konsument jesteśmy narażeni na niedobory składników odżywczych, spożywając niepełnowartościowe produkty dostępne na rynku. Warzywa i owoce mogą dać nam tylko tyle wartości, jak wartościowa i zdrowa była gleba na której zostały wyprodukowane. Pomiędzy 1950 a 1999 rokiem badany poziom składników odżywczych w produkowanych owocach i warzywach drastycznie się zmniejszał*1 Za przykład weźmy wyprodukowoany Brokuł. Spadek wartości odżywczych w tym okresie to: Wapń 63% mniej, Żelazo 32%, Fosfor 13% mniej.

2. Nawyki z przeszłości

Jak wszystkie inne dziedziny życia, nasze nawyki żywieniowe mają wpływ na zdrowie nie tylko w danym momencie ale też wiele miesięcy, lat lub dekad później. Osoby, które doświadczyły w młodości nadwagi, nadmiernego spożycia cukru, chorób, stresu czy nieodpowiedniej diety są o wiele bardziej narażone na niedobory minerałów i witamin w przyszłości. Odpowiednia suplementacja pozwoli zamknąć powstałe w przeszłości luki i ułatwić drogę do odzyskania zdrowia. Często popełnianym błędem jest lekceważenie potencjalnych skutków, jakie może przynosić długotrwały deficyt składników odżywczych. Niestety nawet w przypadku deficytu różnych witamin lub minerałów w naszej diecie, możemy czuć się dobrze, a zgubne skutki obserwować dopiero w dalekiej przyszłości.

 

3. Środowisko

Niewielu z nas może powiedzieć, że własnoręcznie hoduje 100% czy nawet 50% spożywanego pożywienia. Co za tym idzie nasza dieta uzależniona jest od produktów, nad których uprawą nie mamy najmniejszej kontroli. Co roku do obiegu wypuszczane są nowe środki chemiczne, które mają zgubny wpływ na nasze zdrowie. W efekcie długotrwałe wystawienie na działanie (w powietrzu i pożywieniu) substancji szkodliwych może mieć negatywny wpływ na zdrowie i poprawne wchłanianie substancji odżywczych. Mowa o pestycydach, metalach ciężkich czy plastiku. Składniki odżywcze zaś mają za zadanie likwidację wspomnianych wcześniej szkodliwych czynników środowiskowych. Jeśli nie dostarczamy organizmowi wystarczająco składników odżywczych w przyswajalnej formie, on nie pozbędzie się szkodliwych substancji z powietrza i jedzenia.

Odzyskaj energię i radość życia

4. Ilości

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak duże ilości pełnowartościowych warzyw i owoców musielibyśmy spożywać dziennie aby dobić do rekomendowanego dziennego poziomu spożycia witamin i minerałów. Weźmy za przykład potas, którego dzienna rekomendowana dawka to 47 000 mg. Do wyrobienia tej normy powinniśmy zjeść 7-10 kubków produktów zawierających ten pierwiastek.*2 Biorąc pod uwagę czynniki wspomniane w poprzednich punktach takie jak słaba gleba i zanieczyszczone środowisko, przyjęcie wszystkich zalecanych składników odżywczych jedynie z pożywienia jest praktycznie niemożliwe. 

5. Stan zdrowia 

Stan zdrowia w jakim znajduje się obecnie nasze ciało wpływa w znacznym stopniu na to, jak sprawne lub upośledzone będzie wchłanianie niezbędnych składników odżywczych. Zaburzenia snu i stres, zaburzenia trawienia, zaburzenia pracy nadnerczy czy stan zapalny to tylko niektóre z bardzo popularnych przypadłości. Każdy z tych czynników istotnie ogranicza możliwość przyswojenia niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów. Suplementacja nie tylko umożliwia lepsze przyswajanie, pomaga zredukować i wyleczyć zaburzenia, które są źródłem problemu.

6. Przetworzona żywność 

Aż do 70% składników diety przeciętnego Polaka jest przetworzonych. Pełne przetworzenie żywności drastycznie zmniejsza dostępne w porcji składniki odżywcze. Zatem pomimo spożywania satysfakcjonujących ilości pożywienia możemy być niedożywieni na poziomie komórkowym. 

Podsumowanie

Odpowiednio dobrana suplementacja ma na celu usprawnienie działania funkcji organizmu. W zależności od potrzeby, dobrane suplementy mogą pełnić jedną z dwóch poniższych funkcji. Mogą one bezpośrednio uzupełniać brakujące składniki odżywcze lub mogą aktywować procesy optymalnego przyswajania witamin i minerałów z przyjmowanego pożywienia. Kompleksowa i przemyślana suplementacja najczęściej łączy dwa opisane działania w holistyczną całość.

 

Źródła

1. Dr Susan E Brown – “Why your body needs nutritional supplements” https://www.youtube.com/watch?v=WJ9zRCIrnBU&ab_channel=Dr.SusanE.Brown

2. Dr Eric Berg “What supplements do I need” https://www.youtube.com/watch?v=e_2qVcyWQNE&list=RDQMkVy-XJELwnE&index=2&ab_channel=Dr.EricBergDC

3. “Soil demineralization – are plants as nutritious as they were years ago?” https://alkalineforlife.com/blogs/news/global-warming-effects-on-food

4. Evich, H. B. 2017.The Great Nutrient Collapse. Poltico Sept 13, 2017. Accessed 6 Nov. 2019.

5. Myers, S. S., A. Zanobetti, I. Kloog, et al. 2014: Increasing CO2 threatens human nutrition. Nature 510:139–142. Doi: 10.1038/nature13179.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry