Zespól jelita drażliwego przyczyny objawy i leczenie naturalne

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i leczenie

Zespół jelita drażliwego - czy zioła mi pomogą?

Zespół jelita drażliwego (IBS Irritable Bowel Syndrome) dotyka 6-18% ludzi na całym świecie. Jest to zespół objawów bólowych często połączony ze zmianami rytmu wypróżnień. Objawia się skurczami i bólem brzucha, wzdęciami, zaparciami i biegunką. Kilka najczęstszych przyczyn IBS to nieodpowiednia dieta, stres czy nieodpowiednia ilość i jakość snu. W tym artykule przyjrzymy się poszczególnym objawom oraz zaproponujemy rozwiązania przy uporczywych obawach zespołu jelita drażliwego.

Objawy

1. Ból brzucha i skurcze

Bóle brzucha są najczęstszym objawem prowadzącym do diagnozy IBS. W zrównoważonym organizmie jelita i mózg nieustannie ze sobą współpracują aby regulować szereg funkcji życiowych, w tym trawienie. Dzieje się to poprzez wymianę sygnałów nerwowych i uwalnianie odpowiednich hormonów, a w szystko przy udziale niezbędnych, “dobrych” bakterii jelitowych. Przy zespole jelita drażliwego wysyłanie tych ważnych sygnałów jest zniekształcone, co zaburza koordynację skurczów mięśni i powoduje ich bolesność (1). Taki ból najczęściej występuje w dolnej części brzucha, może również rozszerzać się na górną część. Zwykle bolesne napięcie zmniejsza się po wypróżnieniu (2).  W takich przypadkach można spróbować wspomagania ziołami, które mają potencjał relaksujący i rozluźniający dla układu pokarmowego. Niektóre zioła pomagają również rozluźnić napięcie w brzuchu spowodowane stresem.

zaspól jelita drażliwego objawy przyczyny i leczenie naturalne

źródło: pngtree.com

Pierwszym krokiem do zrelaksowania układu pokarmowego może być modyfikacja diety i wykluczenie potencjalnie szkodliwych składników. Przykładem takiej diety jest jadłospis ubogi w produkty FODMAP. FODMAP to rodzaje węglowodanów znajdujące się w niektórych produktach spożywczych, w tym pszenicy i fasoli. Badania wykazały (3) silne powiązania między FODMAP a objawami trawiennymi, takimi jak gazy, wzdęcia, ból brzucha, biegunka i zaparcia.

FODMAP (fermentujące oligo-, di-, monosacharydy & poliole):

Fruktoza, laktoza, fruktany (występują w wielu produktach spożywczych, w tym zbożach, takich jak pszenica, orkisz, żyto i jęczmień), galaktany (występują w dużych ilościach w roślinach strączkowych), poliole (alkohole cukrowe, takie jak ksylitol, sorbitol, maltitol i mannitol. Znajdują się w niektórych owocach i warzywach i często są używane jako słodziki)

Screenshot 2022 06 23 at 10.33.53

źródło: healthline.com

2. Biegunka

Biegunka to powszechny objaw wśród osób cierpiących na zespół jelita drażliwego i dotyczy około ⅓ pacjentów z IBS. Badanie z udziałem 200 osób dorosłych (4) wykazało, że osoby z IBS z przewagą biegunki miały średnio 12 wypróżnień tygodniowo – ponad dwukrotnie więcej niż osoby dorosłe bez IBS. Stolec jest luźny, wodnisty i może zawierać śluz. Pacjenci cierpiący na taką odmianę zespołu jelita drażliwego cierpią nie tylko z powodu częstych wizyt w toalecie, ale również ciągłego stresu związanego z tą przypadłością.

3. Zaparcia

IBS może powodować nie tylko biegunkę ale również zaparcia, czyli wypróżnienia trzy lub mniej razy w tygodniu. Taki rodzaj zespołu jelita drażliwego dotyka aż połowy chorych (5). Zaburzenie wcześniej wspomnianej komunikacji jelita-mózg może zmienić czas przejścia stolca. Spowolnienie tego procesu oznacza, że jelito wchłania ze stolca więcej wody niż jest to wskazane, sprawiając trudności przy ostatecznym wydalaniu. Takie przewlekłe zaparcia nazywane są wówczas funkcjonalnymi, gdyż nie można dla nich znaleźć żadnej oczywistej przyczyny. Takie zaparcia są zazwyczaj bolesne i pozostawiają po sobie uczucie niepełnego wypróżnienia. 

Pomocne mogą być w tym przypadku rozluźniające ćwiczenia fizyczne, picie większej ilości wody, spożywanie rozpuszczalnego błonnika, przyjmowanie probiotyków i ograniczone stosowanie środków przeczyszczających.

4. Gazy i wzdęcia

Zaburzone procesy trawienia mogą prowadzić do nadprodukcji gazu w jelitach, powodując niekomfortowe uczucie wzdęcia. Ten problem wskazywany jest przez osoby cierpiące na IBS jako najbardziej dokuczliwy objaw zespołu jelita drażliwego. Unikanie laktozy i wcześniej wspomnianych składników FODMAP może pomóc w zniwelowaniu problemu.

5. Zmęczenie i trudności ze snem

Ponad połowa osób cierpiąca na zespół jelita drażliwego zgłasza również problemy z chronicznym zmęczeniem (6). Częstym objawem jest również bezsenność, objawiająca się trudnościami z zasypianiem, częstym budzeniem oraz uczuciem niepokoju po przebudzeniu. Jest to o tyle problematyczne, że nieprzespana noc powoduje nasilenie objawów IBS w kolejnym dniu.

Tajemniczy wirus Ebstein Barr EBV. Wreszcie poznasz przyczynę swoich problemów artykul. roslinne.com

źródło: pexels.com

6. Niepokój i depresja

Badania wykazały związek istnienia zespołu jelita drażliwego oraz trudności natury psychologicznej u wielu osób. Nadal nie jest jednak wiadomo, które z nich jest przyczyną a które skutkiem. Niestety w ten sposób kręci się właśnie błędne koło zaburzeń psychosomatycznych, gdy uczucie niepokoju i depresji intensyfikuje objawy żołądkowe i na odwrót. Obiecujące mogą być wyniki jednego z badań, w którym wykazano, że terapia skoncentrowana na redukcji stresu zmniejsza lęk oraz objawy somatyczne związane z zespołem jelita drażliwego.

Diagnoza zespołu jelita drażliwego

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na zespół jelita drażliwego udaj się niezwłocznie do swojego lekarza, który zdiagnozuje twoje objawy i wykluczy inne choroby. Opowiedz lekarzowi o tym czy stosujesz określoną dietę lub unikasz regularnie niektórych grup produktów. W trakcie diagnozy lekarz może zlecić wykonanie badania krwi i/lub próbki kału oraz (w uzasadnionych przypadkach) wykonanie kolonoskopii.

Przyczyny

Badanie z 2014 roku wykazało, że chociaż istnieje wiele skutecznych metod łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego, to jego specyficzna przyczyna pozostaje nieznana. Przyczyny mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku, a do potencjalnych czynników ryzyka zalicza się na przykład nadmierną wrażliwość układu odpornościowego i/lub okrężnicy. Objawy IBS mogą również powstać po wcześniejszym przebyciu infekcji bakteryjnej przewodu pokarmowego. Inne możliwe przyczyny to spowolnione lub spastyczne ruchy okrężnicy powodujące bolesne skurcze, nieprawidłowy poziom serotoniny w okrężnicy, wpływający na ruchy jelit lub brak równowagi bakterii w przewodzie pokarmowym.

 

Nie powinno się również pomijać czynników psychologicznych jako potencjalnych wyzwalaczy przykrych symptomów IBS. W związku z tym, że ruchy układu pokarmowego kontrolowane są przez układ nerwowy, stres może powodować rozregulowanie tego mechanizmu. Jelita stają się wówczas nadwrażliwe. 

Leczenie

Obecnie nie ma jednego, skutecznego lekarstwa na całość symptomów IBS, a leczenie ma na celu łagodzenie objawów. Na wstępnym etapie leczenia lekarz może zaproponować dokonanie pozytywnych i wspierających zmian w stylu życia oraz żywienia. Warto spróbować naturalnych metod oraz zdrowego stylu życia przed włączeniem terapii farmakologicznej. Do wspierających leczenie IBS zmian zalicza się:

  • regularne ćwiczenia fizyczne i masaż brzucha
  • ograniczenie kofeiny, ponieważ pobudza ona jelita
  • zminimalizowanie stresu
  • jedzenie mniejszych i regularnych posiłków
  • przyjmowanie probiotyków (czyli “dobrych bakterii” jelitowych) w celu złagodzenia gazów i wzdęć
  • unikanie pikantnych i smażonych na głębokim tłuszczu potraw
lecznicze wlaściwości ziól witamin mineralów grzybów porady na blogu roslinne.com

źródło: pngtree.com

Jakie zioła mogą mi pomóc?

Prawie 50% światowej produkcji lekarstw zawiera w swoim składzie aktywne substancje pozyskane z roślin lub zsyntetyzowane na ich podobieństwo. Jak mawiał ojciec Edmund Szeliga, założyciel Instytutu ziołolecznictwa IPIFA w Peru “natura jest dla człowieka najlepszym lekarstwem”. Należy pamiętać, że fitoterapia nie powinna zastąpić leczenia farmaceutycznego, a wsparcie w leczeniu ziołami powinno odbywać się pod opieką lekarza. 

Ziołolecznictwo Amazońskie i Andyjskie (i nie tylko) oferuje wiele ciekawych kuracji wspierających leczenie różnych dolegliwości. Dla najlepszej skuteczności działania, kuracja powinna zostać indywidualnie dobrana na podstawie dokładnego zapoznania się historią dolegliwości. Założyciel instytutu IPIFA spędził większość swojego życia w Amazońskiej dżungli, gromadząc wiedzę o roślinach, ich klasyfikacji botanicznej i właściwościach wspomagających leczenie. 

Przykładowe zioła, które mogą okazać się pomocne w złagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego to Matico (piper aduncum) i Mucura (petiveria alliacea). Niektórzy pacjenci zgłaszają również poprawę po zastosowniu preparatu Liberaline (dostępny TU), który został zbadany pod kątem łagodzenia objawów funkcjonalnej dyspepsji – dyskomfortu w żołądku i układzie pokarmowym o nieznanej przyczynie. Jest to kombinacja 6 dobroczynnych roślin: Lawenda angielska (Lavandula angustifolia), Mięta pieprzowa (Mentha piperita), Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis), Werbena cytrynowa (Lippia citriodora), Bylica pospolita (Artemisia vulgaris).

Podsumowanie

Objawy zespołu jelita drażliwego będą mogą różnić się wśród cierpiących na tę przypadłość. U osób miesiączkujących objawy IBS mogą nasilać się w czasie menstruacji. Dokładna przyczyna IBS jest jeszcze nieznana ale istnieje połączenie objawów IBS ze stresem i zaburzeniami nastroju. Ważne jest aby śledzić nawroty dolegliwości i aktywnie poszukiwać przyczyny.

 

Uwaga

Należy pamiętać, że zioła i suplementy diety powinny być stosowane w ramach zdrowego stylu życia, a nie jako substytut zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Wszelkie terapie alternatywne należy skonsultować z lekarzem. Zioła i suplementy diety mają charakter uzupełniający.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Przewiń do góry